Dendrobium harveyanum Rchb.f. 1883 
Opis:
Dendrobium harveyanum to storczyk epifityczny o wzroście sympodialnym. Jest roślina o zwartym pokroju. W naturalnym środowisku występuje w Birmie (Myanmar), Tajlandii, Wietnamie i  w południowych Chinach.
Mój okaz pochodzi z Orchids & more. Posiadam go od marca 2010r. Poniżej opisałam moje doświadczenia z hodowli tego pięknego dendrobium.Kwitnienie: raz do roku późną zimą, wczesną wiosną, kilka zwieszających się pędów. W tym roku 7 pędów, ok. 40 pachnących, żółtych kwiatów o postrzępionych warżkach, zebranych w grona.  Kwiaty rozwijają się jednocześnie na całym pędzie (na jednym pędzie 2 - 10 kwiatów). Poszczególne pędy kwitną stopniowo, dzięki czemu czas kwitnienia przedłuża się do ok. półtora miesiąca. Przy czym jeden pęd kwitnie około 7 - 14 dni.

Zapach: miodowy, wosk pszczeli.


Wzrost: co roku późną wiosną lub latem rosną dwie młode pseudobulwy o wrzecionowatym kształcie. Początkowo są gładkie, z czasem pojawiają się głębokie rowki.

Wysokość: (z doniczką): ok. 45 cm.

Doniczka: średnica 8 cm, ciasna.

Podłoże: drobna kora, lawa wulkaniczna.

Podlewanie: w okresie wzrostu, kwitnienia 1x w tygodniu, w okresie spoczynku 1x na dwa tygodnie
wodą demineralizowaną.

Nawożenie: w okresie wzrostu i kwitnienia nawozem do storczyków w stężeniu 1/4 dawki podanej przez producenta.

Stanowisko: Przez kilka lat parapet/ balkon strona pn.-wsch. Obecnie tylko parapet strona pd. Okno częściowo cieniowane. Doniczka umieszczona w drugiej, dużo większej, stoi nad wodą. Oczywiście nie dotykając jej.

Wilgotność: 60-70 %

Ciekawostki: Kwitnie na nowych i starych pseudobulwach, z czasem starsze pseudobulwy tracą liście, ale  nie przestają kwitnąć. Storczyka możemy w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni hodować na zewnątrz w zacienionym miejscu. Z moich obserwacji wynika jednak, że nie jest to niezbędne do kwitnienia.Komentarze

  1. Co za kolor, balsam na moje oczy. Niemal czuję zapach

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz....

Popularne posty z tego bloga

Z notesu babci: Dynia na mleku i kluski lane

Tarte Flambée (Flàmmeküeche, czyli alzacki podpłomyk)

Chleb śródziemnomorski owsiano-żytni, czyli Majowa Piekarnia